Huawei’nin yeni çipi Qualcomm’un Snapdragon çiplerine fark attı, herkes şaşkın

Huawei, 2020’de ABD tarafından yürürlüğe konan ihracat kısıtlamaları ile bir süre 5G yonga seti temin edemese de, bu durum sonrasında gelişmelerle bir nebze de olsa değişti. Öncelikle şirket, Snapdragon yonga setlerinin 5G sinyalleri ile çalışmasını engelleyen modifikasyonlarla bir lisans alarak P50, Mate 50 ve P60 amiral gemisi modellerinde bu yonga setlerini kullanmaya başladı. Huawei’nin önceki Kirin 9000s 5G yonga seti ile dünya çapında dikkat çekmesinin ardından, şimdi de Kirin 9010 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Kirin 9010, 12 çekirdekli bir CPU kümeye sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Ancak, SMIC’in gelişmiş EUV litografi makinelerini temin edememesi nedeniyle, Kirin 9010’un performans çekirdeği, Qualcomm‘un 4nm sürecinde üretilen ve 2022’de piyasaya sürülen Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setine göre %30 daha yavaş kalıyor. Bu durum, Kirin 9010’un aynı güçte daha fazla enerji tüketirken daha düşük performans sunduğunu gösteriyor. Örneğin, Snapdragon 870’de yer alan Cortex-A77 çekirdeğine kıyasla, Kirin 9010’un bir performans çekirdeği %50 daha fazla enerji tüketiyor.

Huawei’nin yeni çipi Qualcomm’un Snapdragon çiplerine fark attı, herkes şaşkın

Bu performans farkları, SMIC‘in gelişmiş litografi makinelerini elde edememesiyle açıklanabilir. SMIC‘in sahip olduğu derin ultraviyole litografi makineleri, 5nm’den daha gelişmiş bir çip üretmek için yetersiz kalıyor. Huawei, bu sorunu aşmak için düşük teknolojiye sahip bir litografi sistemi üzerinde patent almış, ancak büyük bir teknolojik atılım olmadıkça, Huawei’nin Kirin yonga setlerinin rekabetçi yonga setleriyle eşit seviyeye gelmesi zor görünüyor.

Ancak, Mate 60 serisinin Çin’de gördüğü yoğun ilgi göz önüne alındığında, Huawei’nin yonga setlerinin performans açısından rakiplerine göre geride kalmasının şu anda Çin’deki telefon alıcıları için büyük bir sorun olmadığı görülüyor. Eğer Huawei, ABD yaptırımlarını ihlal etmeyen bir litografi makinesi veya tekniği geliştirme konusunda başarılı olabilirse, bu performans farkının önemli hale gelmesinden önce durumu lehine çevirebilir.

Huawei‘nin yeni Kirin 9010 yonga setinin, bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen Huawei Mate 70 serisinde yer alması bekleniyor. Bu gelişmeler, teknoloji dünyasında önemli yankılar uyandırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x