İstanbul’da pazar günü yola çıkacaklar dikkat

21 Nisan’da Antalya’da başlayan bin 188 kilometrelik 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 28 Nisan’da İstanbul’da yapılacak final etabıyla sona erecek. TUR 2024’te 4 dünya turu, 7 profesyonel, 12 de kıta takımı mücadele ediyor.

Türkiye’den 4 takımın katıldığı etkinliğin İstanbul’da yapılacak olan final etabı bu yıl ilk kez Beşiktaş Meydanı’nda başlayacak ve Sultanahmet Meydanı’nda tamamlanacak.

Bisikletçiler 105,4 kilometreden oluşacak parkurda başlangıç ve bitiş arasında Çırağan Caddesi, Kuruçeşme, Bebek, Balta Limanı, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Bağdat Caddesi, Karaköy, Dolmabahçe Galata Köprüsü, Kennedy Caddesi, Atmeydanı gibi İstanbul’un simgesi olan birçok noktayı pedallayarak geçecek.Bisiklet turu 21 Nisan’da Antalya’da başladı

İBB KATKI SAĞLAYACAK

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğünün koordinasyonunda, büyükşehir belediyesinin  birçok birimi ve iştirak şirketi de organizasyonda görev aldı. İBB’nin ilgili birimleri yarış gününe kadar yollardaki aksaklıkların onarılmasını ve giderilmesini sağlayacak.

Devam eden ya da yapımı planlanan yol çalışmaları yarış gününden önce tamamlanacak. Rota üzerinde herhangi bir kurum tarafından altyapı ve kazı gibi çalışmalara yarışın bittiği günün akşamına kadar izin verilmeyecek.

Rota üzerinde yer alan ve çukurlaşmış rögar kapaklarını yol seviyesine getirecek olan İBB ekipleri,  asfalt zeminde tespit ettikleri bozulmaları onaracak.

Ağır yaralanmaları önlemek amacıyla Meclisi Mebusan Caddesi (Beyoğlu) üzerindeki Tramvay durağı bölgesinde yer alan demir halatlı alçak bariyerlerin kesici kısımlarına sünger benzeri malzemelerle giydirme yapılacak.

TRAFİĞE KAPALI YOLLAR

59’uncu Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun parkurunu oluşturan ve yarış nedeniyle trafiğe kapanacak yollar ise şöyle:

“Beşiktaş Caddesi, Barbaros Bulvarı, Çırağan Caddesi, Muallim Naci Caddesi, Kuruçeşme Caddesi, Bebek Arnavutköy Caddesi, Cevdet Paşa Caddesi, Yahya Kemal Caddesi, Balta Limanı Hisar Caddesi, Sakıp Sabancı Caddesi, Katar Caddesi, Büyükdere Caddesi, Kadıköy-Ankara yönü İstanbul Çevre Yolu/O-1/D100 ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fenerbahçe Stad./Caddebostan çıkışı, Bağdat Caddesi, Fener Kalamış Caddesi, Ahmet Mithat Efendi Caddesi, Operatör Cemil Topuzlu Caddesi, Çetin Emeç Bulvarı, Oramiral Celal Eyicioğlu Sokak, Harem/Edirne/Ankara/Çamlıca yönü, finiş istikametinde tekrar İstanbul Çevre Yolu/O-1, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Beşiktaş/Ortaköy/Karaköy çıkışı, Barbaros Bulvarı, Dolmabahçe Caddesi, Meclis-i Mebusan Caddesi, Kemeraltı Caddesi, Galata Köprüsü, Reşadiye Caddesi, Kennedy Caddesi, Aksakal Sokağı, Nakilbent Sokağı, Atmeydanı ve Sultanahmet Meydanı.”

ÇEVRE TEMİZLİĞİ YAPILACAK

Temizlik ve atık yönetimi konusunda da İBB tarafından çeşitli tedbirler alınacak. Yarış başlangıç noktası olan Beşiktaş Meydanı ve bitiş noktası olan Ayasofya Camii ve Sultanahmet Meydanında organizasyon öncesinde, sırasında ve sonrasında çevre temizliği yapılarak yeterli sayıda personel görevlendirilecek.

Bağdat Caddesi üzerinde zaman tablosunda” Litter Zone” olarak belirtilen sporcuların zorunlu çöp atma bölgelerinde personel ve temizlik araç gereci ile çöp toplama aracı bulundurularak yarış sırasında atılan çöplerin toplanması sağlanacak. Parkurun son 5 kilometresinin temizliği de İBB ekiplerince yerine getirilecek. İBB’nin Zabıta Birimleri de organizasyon için görev başında olacak.

HELİKOPTER PİSTİ TAHSİS EDİLDİ

Yarış boyunca birçok cadde ve ana arter trafiğe kapalı olacak. İBB, trafik yoğunluğunu önlemek için bu yollarla ilgili kendi sorumluluğundaki açık alan mecralarında ve Beşiktaş, Sirkeci, Eminönü, Bostancı iskelelerinde kara yolu ile ulaşımda aksama yaşanacağına dair bilgilendirme yapacak. 

TV çekimlerinde görev alacak 2 adet helikopterin iniş kalkışları ve gece konaklamaları için 27 ve 28 Nisan tarihlerinde Yenikapı’da etkinlik alanında bulunan helikopter pistinin tahsisi sağlanacak. İBB bünyesindeki bilboardlar, megaboardlar, tabelalar, ışıklı ilanlar, toplu taşıma araçlarının ilan alanları, duraklardaki reklam alanları ve yazılı yayın araçları gibi tanıtım mecraları organizasyon için tahsis edildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x